Caps and balls – gra w Trzy kubki- iluzjonista Rafał Mulka

Zdaniem jednego z najsłynniejszych iluzjonistów Harrego Houdiniego osoba która nie opanowała triku z trzema kubkami, nie może uważać się za iluzjonistę.

Iluzja oparta na kubkach i kulkach towarzyszy ludzkości od tysięcy lat. Nikt chyba nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kto i kiedy wymyślił jej pierwszą wersję i czy rozpowszechniła się ona wraz z migracją ludzkości czy niezależnie na przestrzeni wieków i w różnych częściach świata po prostu zostały wymyślone podobnie wyglądające triki magiczne.

Pierwsze wzmianki na temat gry w trzy kubki pochodzą z 2500 r pne gdzie obraz na ścianie komory grobowej w Beni Hasan w Egipcie pokazuje dwóch mężczyzn klęczących nad odwróconymi misami. Egiptolodzy Wilkinson i Newberry uznali to za dowód, że efekt trzech kubków i związana z nim gra hazardowa , prawdopodobnie pochodzi z czasów starożytnego Egiptu.

Historia chińskiej wersji trzech kubków zwanej „siew fasoli” i wywodzącej się ze społeczeństwa rolniczego sięga 1600-nego roku pne. Znana ona także była w Japonii i Indiach. 2 tys. lat temu wzmianka o tej grze pojawia się w 45 liście Seneki do Lucyliusza, pisze on ” Takie rzeczy oszukują nas nie przyczyniając żadnej szkody — podobnie jak kubki i kamyki kuglarzy, gdzie przyjemne jest dla mnie właśnie oszustwo. Dokonaj, abym poznał, jak się to odbywa „. Jest to dowód na to , że sztuczka ta musiała być powszechnie znana w Starożytnym Rzymie.

W 1584 roku Reginald Scot w książce The Discoverie of witchcraft, opisał w części poświęconej szarlatanom trik z trzema kubkami i co ciekawe opisał też efekt odcięcia głowy co jest uważane za pierwszy opublikowany materiał o iluzji scenicznej.

Na przestrzeni wieków powstała niezliczona ilość wersji tej iluzji, zarówno jeśli chodzi o ilość używanych kubków, kulek jak i rutyn czyli magicznych sekretnych chwytów dzięki którym kulki mogą znikać spod jednych kubków, pojawiać pod innymi, czy w magiczny sposób przenikać przez ich dna. Jako iluzjonista bardzo często wykorzystuję ten efekt magiczny włączając go do pokazów iluzji , głównie jako element mikroiluzji czyli close-up.

Poznajcie zatem jedną z klasycznych wersji triku z trzema kubkami. W Akademii Magii można zapoznać się zarówno z efektem magicznym jak i wyjaśnieniem czyli sekretem tego triku.

Akademia Magii Reaktywacja – efekt magiczny cups and balls – sztuczki magiczne z wyjaśnieniem

W związku z realizacją projektu stypendialnego „Kultura w sieci” przygotowałem również wersję tego efektu magicznego powstałą w czasie epidemii, gdzie artyści po zrobieniu zapasów sennie i w letargu oczekują aż ktoś w końcu zacznie myśleć i pozwoli nam na powrót do normalnego życia i pracy, pozwoli na powrót do realizacji pokazów magii na eventach firmowych oraz przedstawień iluzjonistycznych w centrach kultury.

Akademia Magii Reaktywacja-Iluzjonista Rafał Mulka – Kwarantanna trik -sztuczki magiczne z wyjaśnieniem

W Akademii Magii Reaktywacji czyli projekcie magicznym prowadzonym na moim kanale YouTube postanowiłem także zapoznać widzów z trikiem z trzema kubkami, ale w kontekście nielegalnej gry hazardowej i oszustwa z którym w obecnych czasach nadal często się spotykamy. Od wielu lat bardzo głośnie są sprawy oszustw w grze w trzy kubki np. na Gubałówce, w Zakopanym czy w miejscowościach nadmorskich.

Pomimo iż gra w trzy kubki towarzyszy ludzkości od ponad 4 i pół tysiąca lat, jej historia nie do końca związana jest z zabawianiem widzów zręcznością kuglarzy czy iluzjonistów.

Równie często trik ten wykorzystywany był i nadal jest przez oszustów którzy znajomość tego triku i swą zręczność dostosowali do potrzeb działalności przestępczej. Bo jakże inaczej można nazwać fakt oszukania wzroku i percepcji gracza w celu wyłudzenia od niego pieniędzy, gdy do tego dołożymy współdziałanie grupy kilkunastu osób które organizują cały proceder, znajomość psychologii i odruchów stadnych towarzyszących naszej ludzkiej naturze, powstaje z tego zorganizowana działalność przestępcza, której stanowczo należy unikać.

Skupmy się na samym oszustwie, czyli sekrecie triku, a raczej wersji triku wykorzystywanego do oszustwa tak abyście wiedzieli dlaczego nie warto próbować się sprawdzić i brać udziału w tej grze.

Trik tak prosty, wystarczy uważnie patrzeć, a zasada jasna że nawet 5-latek da radę. Trzy kubki, jedna kulka – wystarczy wskazać pod którym kubkiem jest i błyskawicznie można się wzbogacić. Fortuna na wyciągnięcie ręki, teraz moja kolej, bo gość obok już kilka razy trafił i nie odpuszcza, zaraz skończy się kasa i się nie załapie, szybka decyzja i… zostałeś oskubany. A miało być tak pięknie… poznaj sekret gry w trzy kubki

Akademia Magii Reaktywacja – nie daj się oszukać – gra w trzy kubki – sekret – sztuczki magiczne z wyjaśnieniem

Oszuści najczęściej współpracują ze „wspólnikami”. Pozorują grę, aby przypadkowa osoba uwierzyła, że prowadzący jest ogrywany. Kiedy nieświadoma osoba poczuje się zachęcona, aby dołączyć do zabawy – początkowo wygrywa. Jednak tylko do momentu, kiedy zaczyna stawiać coraz to większe kwoty… Grupy przestępcze grające w trzy kubki są doskonale zorganizowane. Grających cały czas ubezpieczają ochroniarze, którzy pilnują by nikt nie rejestrował ich procederu. Są też podstawieni „obserwatorzy”, którzy wtapiają się w tłum.Tuż przed pojawieniem się policji organizatorzy gry znikają, ostrzegani przez swoich ludzi.

Pod żadnym pozorem nie pozwól się sprowokować do wzięcia udziału w grze!

Nie masz szans na wygraną!

Mam nadzieję, że wiedza związana z grą w trzy kubki wyrówna Wasze szanse i będziecie w stanie skutecznie wykorzystać ją aby oprzeć się pokusie uczestniczenia w tym procederze.

autor. Iluzjonista Rafał Mulka

Opublikowane przez iluzjonistarafamulka

Zapraszamy w świat pełen magii, rzeczy niewytłumaczalnych i niesamowitych– świat pełen oryginalnych i zaskakujących Iluzji w którym od ponad dwudziestu już lat za pomocą pokazów iluzji zaskakujemy widzów magicznymi efektami, tworząc pełne niewyobrażalnych emocji spektakle magiczne. Zapraszamy do współpracy podczas eventów, imprez firmowych, wesel czy wszelkich wydarzeń artystycznych podczas których półfinalista programu Mam Talent, jeden z najlepszych iluzjonistów w Polsce, twórca Beskidzkiego Teatru Iluzji- iluzjonista Rafał Mulka będzie najlepszą artystyczną atrakcją.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: