Czym różni się Magik od Iluzjonisty ?

Iluzjonista w scenicznym pokazie magii

Wiemy, że iluzja to sztuka oszukiwania ludzkich zmysłów.

Złudzenie magii powstaje w głowie widza, który jest w stanie zaakceptować fakt, iż to co z pozoru nierealne może stać się prawdziwe.

W społeczeństwie funkcjonuje kilka pojęć stosowanych wymiennie określających osoby parające się sztuką magiczną.

Najczęściej spotykane to „Magik” i „Iluzjonista”i choć wydawać by się mogło, że mowa tu o tym samym – jednak jest spora różnica !

Magikiem potocznie określa się osobę pokazującą drobne sztuki magiczne, które mniej lub bardziej wyćwiczone są w stanie zaskoczyć widza i wywołać uśmiech na jego twarzy. Taki magik w zabawny sposób wyciągnie nam monetę z za ucha, pokaże sztuczkę z kartami, czy też zaskoczy kilkoma innymi efektami iluzji niedawno poznanymi na YouTube.

Często też używamy tego określenia w odniesieniu do osób odznaczających się nieprzeciętnymi umiejętnościami w danej dziedzinie- np.potrafiącymi bez problemu naprawić jakiś sprzęt z którym ktoś inny nie mógł sobie poradzić, czy też wykonującymi zadania które innym zajmują sporo, a i tak efekt końcowy nie jest zadowalający. Na takie właśnie osoby zwykliśmy mówić – „ale z Ciebie Magik”.

W takich przypadkach słowo Magik jest jak najbardziej na miejscu, a osoba nim obdarowana może czuć się nawet wyróżniona.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w odniesieniu do słowa „Iluzjonista” gdyż nazwa ta jest zarezerwowana tylko i wyłącznie dla osób które zawodowo parają się sztuką iluzji, prezentujących profesjonalne pokazy magii na różnego rodzaju wydarzeniach.

Iluzjonista aby zasłużyć na takie właśnie określenie swej profesji powinien opanować magiczną sztukę do perfekcji.

Są oczywiście sztuczki magiczne, których można nauczyć się w kilka minut poznając ich sekret, ale są też takie które wymagają wielu godzin ćwiczeń, doskonalenia warsztatu przez miesiące a nawet i lata. Fakt poznania sekretu danego efektu oraz opanowanie strony technicznej jest dopiero początkową fazą która przybliży nas do profesjonalnej prezentacji numeru dla szerszej widowni.

Pokaz iluzji w centrum kultury

Dobry iluzjonista musi odznaczać się

 • wytrwałością,
 • pomysłowością,
 • sztuką improwizacji,
 • poczuciem humoru
 • a także pewnością siebie.

Najczęściej przejawia też zdolności do majsterkowania które są bardzo pomocne podczas tworzenia i opracowywania iluzjonistycznych efektów.

Pokazy magii to dość rozległa gałąź sztuki estradowej obecnie najczęściej spotykanej przy okazji organizacji eventów, imprez firmowych, konferencji czy szkoleń.

Sztuka iluzji jest szerokim terminem dzielącym się na wiele gatunków wśród których możemy wyróżnić takie jak:

 • iluzja sceniczna
 • mikroiluzja ( close-up )
 • iluzja kameralna
 • magia uliczna
 • iluzja mentalna
 • multimedia magic

Najczęściej gdy ktoś wspomina, że miał okazję uczestniczyć w spektaklu iluzjonisty przychodzi nam na myśl najbardziej znany z artystów iluzji David Copperfield.

W Polsce również jest wielu znakomitych iluzjonistów, którzy w artystyczny profesjonalny sposób zabierają widzów do niezwykłego świata magii.

Dzięki niesamowitym efektom magicznym, wyjątkowej dbałości o szczegóły, swymi zdolnościami aktorskimi – artysta iluzjonista umiejętnie zaskakuje widza wywołując zjawiska przeczące logice i prawom fizyki.

W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania pokazami magicznymi. Duży wpływ na to ma udział iluzjonistów w popularnych programach telewizyjnych takich jak talent show.

Występ w odcinku półfinałowym Mam Talent

Iluzjonista Rafał Mulka również wziął udział w tego typu programie dochodząc aż do półfinału w IV edycji telewizyjnego Mam Talent.

Agencje artystyczne coraz częściej proponują swym klientom biznesowym usługi iluzjonisty jako główną atrakcję eventu firmowego, która podniesie jego rangę oraz na długi czas zapadnie uczestnikom w pamięć.

Przygotowując imprezę firmową dla pracowników lub klientów organizator chce sprostać wymaganiom i oczekiwaniom uczestników i pragnie zapewnić im jak najlepszą atrakcję podczas wieczornej kolacji czy szkoleniu.

Iluzja jest też kapitalnym uświetnieniem różnych wydarzeń artystycznych jak choćby festyny, pikniki plenerowe, konferencje, gale czy imprezy integracyjne.

Podczas takiego spotkania pokaz magii staje się niebanalnym punktem programu, wzbudzającym podziw i duże zainteresowanie uczestników.

Specjalnością zawodowego iluzjonisty Rafała Mulki są jednak sceniczne przedstawienia prezentowane w instytucjach promujących działalność artystyczno- kulturalną takich jak Centra Kultury, Miejskie czy Gminne Ośrodki Kultury.

Ponieważ dla profesjonalnego iluzjonisty najbardziej odpowiednim miejscem pracy jest scena teatralna, dlatego też już od blisko 25-ciu lat nieustannie udoskonala swoje magiczne spektakle.

W ofercie pokazów Beskidzkiego Teatru Iluzji znajdują się barwne, familijne widowiska zabierające widzów w baśniowy świat magii, spektakularnych dużych iluzji, muzyki, światła oraz efektów specjalnych.

W zaczarowanych spektaklach nowoczesna iluzja przenika się z grą aktorską, humorem słownym i sytuacyjnym, tworząc wspólnie z widownią zaskakujące, niesamowite, interaktywne, rodzinne magiczne show będące połączeniem dobrej zabawy, magii z najwyższej półki oraz różnorodnych stylów iluzji.

Teatr Iluzji tworzony jest przez kilka osób ściśle ze sobą współpracujących, gdyż oprócz najważniejszego wykonawcy w magiczny spektakl zaangażowana jest urocza asystentka nadająca delikatną i artystyczną oprawę, asystent który odpowiada za profesjonalną pomoc iluzjoniście zarówno na scenie jak i na jej zapleczu, a także realizator światła i dźwięku dzięki któremu widz może doświadczyć dodatkowych wrażeń wizualnych współtworzących całą oprawę magicznego przedstawienia.

Iluzjonista Rafał Mulka

Artystyczne przedstawienia magiczne w Centrach Kultury w zależności od wersji programu, zakresu oraz indywidualnych ustaleń mogą trwać od 40 do 90 minut, zaś repertuar jaki prezentuje swym widzom iluzjonista składa się z własnych w pełni autorskich efektów magicznych oraz inspirowany jest trikami wykonywanymi przez najlepszych światowych iluzjonistów, takich jak: David Copperfield, Norbert Ferre, Kevin James, Dirk Losander, Peter Marvey, które opracowuje w nowych, ciekawych i za razem oryginalnych aranżacjach.

Nie ulega zatem wątpliwościom, że pokaz iluzji w wykonaniu profesjonalnego artysty będzie doskonałym wyborem na różnorakie wydarzenia, a uczestniczące w nich osoby na pewno będą oczarowane.

Specjalnie przygotowane pokazy iluzjonistyczne wprawiają publiczność w osłupienie zaś interakcja z widzem, pozwala przeniknąć do wyobraźni wywołując niesamowity efektu „wow!”.

Czy zatem wszystkich opisanych powyżej doznań z zakresu iluzji można doświadczyć kontaktując się z początkującym „Magikiem”?

Być może tak, jeśli nasze zmysły nie są zbyt wymagające, nie oczekują spektakularnych iluzji, nie szukają w magicznym pokazie niczego więcej jak tylko zwykłych prostych sztuczek, których również sam iluzjonista Rafał Mulka uczy na kanale YouTube w projekcie internetowym Akademia Magii skierowanym dla początkujących fanów tej sztuki.

Czy jednak po spotkaniu z „Magikiem” będziemy mieli przekonanie że uczestniczyliśmy w czymś niezwykłym, wykraczającym poza nasze zmysły, że to co zobaczyliśmy i czego dane nam było doświadczyć zostało kunsztownie przygotowane i opracowane w najdrobniejszych szczegółach?

Odpowiedź pozostaje już tylko w gestii widza, który sam powinien ocenić jakiego rodzaju pokaz iluzji spełnia jego wymagania, czy zadowoli się pokazem zwykłych sztuczek czy też oczekuje po spotkaniu z Iluzjonistą czegoś co pomoże mu przenieść się w fantastyczny zaczarowany świat i choć na moment zapomnieć o szarej codzienności poddając się marzeniom i wierząc, że magia jednak istnieje.

Czym zatem różni się Magik od Iluzjonisty?

Wydawać by się mogło, że to dokładnie to samo, że słowa te to synonimy.

A jednak nie…

Magik od Iluzjonisty różni się dokładnie tym samym czym Grajek od Muzyka .

Aby zostać Artystą sztuki iluzji potrzeba wielu lat pracy ćwiczeń i doświadczeń.

By zostać Magikiem wystarczy kilka prostych rekwizytów…

Zapraszamy zatem do magicznej współpracy z Iluzjonistą www.rafalmulka.pl

Pojawienie asystentki z lewitującego prezentu

Opublikowane przez iluzjonistarafamulka

Zapraszamy w świat pełen magii, rzeczy niewytłumaczalnych i niesamowitych– świat pełen oryginalnych i zaskakujących Iluzji w którym od ponad dwudziestu już lat za pomocą pokazów iluzji zaskakujemy widzów magicznymi efektami, tworząc pełne niewyobrażalnych emocji spektakle magiczne. Zapraszamy do współpracy podczas eventów, imprez firmowych, wesel czy wszelkich wydarzeń artystycznych podczas których półfinalista programu Mam Talent, jeden z najlepszych iluzjonistów w Polsce, twórca Beskidzkiego Teatru Iluzji- iluzjonista Rafał Mulka będzie najlepszą artystyczną atrakcją.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: